Krzysztofa Ostrowskiego wykorzystane zostaną profile kompozytowe w postaci rur wykonanych z CFRP. Rury te zastosowano wewnątrz przekroju elementów betonowych oraz jako zbrojenie zewnętrzne. Kluczową rolę w projekcie stanowi analiza wpływu otworów perforacyjnych w wewnętrznej rurze kompozytowej na nośność elementów betonowych. Damiana Kułagi pozwoliły mu dojść do obiecującej hipotezy, którą chce zweryfikować właśnie w https://horoshop.pl ramach programu Proof of Concept. – Obecnie poszukuje się leków działających w sposób bezpieczniejszy, bardziej celowany (tzw. targeted-drugs). W kontekście leczenia nowotworu raka jelita grubego aktualnie opracowano kilka celowanych leków będących przeciwciałami monoklonalnymi, ale w przypadku cząsteczek typu small-molecules jedynie regorafenib znajduje zastosowanie.
Praca magisterska, która zachwyciła międzynarodowe jury po raz kolejny. Autorką studentka i absolwentka PK
I miejsce zajęli studenci Politechniki Krakowskiej z Wydziału Mechanicznego, Dorota Zawadzka i Krzysztof Swałdek. Jury doceniło ich projekt „Solarny system wspomagania energetycznego wagonów pasażerskich”, dotyczący zastosowania paneli fotowoltaicznych na dachach wagonów, w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej pobieranej z sieci trakcyjnej. – Celem naszego projektu jest wskazanie efektywnych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju rozwiązań dla redukcji hałasu drogowego na polskich drogach. Metody, które wskażemy dzięki projektowi INREH, będą zgodne z kryteriami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi w tym technicznymi, a więc zapewnią działania zrównoważone przy równoczesnym ograniczeniu kosztów. Zrealizujemy 9 zadań badawczych i zaproponujemy wytyczne dotyczące tzw. Metod łączonych redukcji hałasu czyli różnych zestawów metod i środków chroniących przed hałasem, których zastosowanie jest tańsze i bardziej skuteczne niż dotychczasowe rozwiązania – zapowiada Janusz Bohatkiewicz.
Pracownicy PK w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie
Maciej Pilch z Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, sekretarz Komitetu Organizacyjnego 10. Międzynarodowy konkurs projektowy o stypendium Vectorworks Design Prize oraz Nagrody Richarda Diehla dla studentek i studentów architektury, architektury wnętrz i krajobrazu oraz technik scenicznych składał się z dwóch etapów. Zgłoszone prace oceniało międzynarodowe jury liczące kilkudziesięciu członków. W kategorii architektura krajobrazu Nagrodę Główną otrzymała Marta Szar z Politechniki Krakowskiej za pracę „Park Deszczowy”. Do finału w tej kategorii zakwalifikowano także projekt Tomasza Jaróga i Marty Szar – „Fortress Park”. Firma Sii wsparła finansowo Wydział Informatyki i Telekomunikacji przeznaczając 20 tys.
Obracać akcjami giełdowymi, inwestować w waluty i różnice giełdowe na rynku Forex, w metale szlachetne, czy kupować kryptowaluty. Na fali popularności inwestowania przez internet próbują wzbogacić się także oszuści. Za pomocą zarejestrowanych za granicą fałszywych stron internetowych i zmyślnej socjotechniki, podszywają się pod brokerów finansowych oferując spektakularne wręcz zyski, i to bez ryzyka. Usługi tych pseudobrokerów często są reklamowane w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. W reklamach nierzadko korzystają z dostępnych w sieci zdjęć osób cieszących się dużym zaufaniem społecznym czy celebrytów. Firmy, w których pracują oszuści, mimo że okradają ludzi, często działają legalnie.
- W zestawieniu najlepszych wydziałów architektury I miejsce zdobył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.
- Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
- Andrzej, o czym może wie niewiele osób, był mistrzem w przygotowywaniu bardzo dobrych malinowych nalewek.
- Jego badania koncentrują się na syntezie nowych soli jodoniowych zdolnych do fotoinicjowania polimeryzacji kationowej przy zastosowaniu światła widzialnego.
„Politechnika jest kobietą” – cykl wystaw w Muzeum PK
To kolejna odsłona politechnicznego programu wsparcia młodych naukowców. Pierwsze stypendia z niego uczelnia ufundowała w 2021 r. W sumie dotąd nagrodziła 190 studentów i doktorantów, którzy otrzymali stypendia o łącznej wartości blisko 900 tys. W rozstrzygniętej właśnie, edycji zimowej 2024 r.