List otwarty Prezydenta Pawła Silberta ws budowy Fabryki Izery w Jaworznie źródło energii

budowa fabryki izera

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będzie to SUV. Etap ten ostatecznie potwierdził szczegółowe założenia techniczne, wykonalność oraz model biznesowy przedsięwzięcia. Inżynierowie podkreślają, że platforma SEA jest niesamowicie skalowalna. – Obecnie wspólnie z partnerem technologicznym – Geely – realizowane są zadania projektowe związane z inżynierią produktu oraz inżynierią produkcji. Zespoły zakupowe pracują z branżą poddostawców nad pozyskaniem ofert – usłyszeliśmy w EMP.

  1. To jest właśnie ten moment, w którym Ministerstwo Aktywów Państwowych musi powiedzieć „tak, robimy to” lub „nie, porzucamy ten projekt” (MAP nadzoruje spółkę EMP po zmianie rządu – red.).
  2. Wiemy, że zmiany energetyczne pukają do naszych drzwi i musimy być na to przygotowani.
  3. Masowa produkcja samochodów Izera ma być możliwa w tym miejscu jeszcze w pierwszej połowie 2026 r.
  4. Z kolei platformę oraz dostawcę technologii ogłosimy już niebawem, bo już w drugiej połowie listopada– powiedział dziennik.pl Paweł Tomaszek z ElectroMobility Poland.
  5. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będzie to SUV.

Fabryka Izery w Jaworznie – kiedy powstanie?

Elementy karoseryjne będą tłoczone przez zewnętrznego dostawcę. Początkowo roczna produkcja zakłada 100 tys. Komponentów wykorzystywanych będzie pochodzić z Polski. Planowany poziom bezpieczeństwa Izery to pięć gwiazdek w testach Euro NCAP. Nie jest to prognoza na wyrost, ponieważ techniczny bliźniak Smart #1 właśnie uzyskał maksymalną notę w najnowszej serii prób zderzeniowych. Co tylko potwierdza solidność platformy SEA.

Korea Południowa kupuje polskie drony. Pierwsza taka umowa w historii

Wykonane prace analityczne, przedstawiona dokumentacja oraz wyniki dotychczasowych audytów i kontroli stanowią podstawę dla rzetelnej oceny projektu i umożliwią podjęcie kierunkowych decyzji właścicielskich. Prezydent Jaworzna wydał pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera – dowiedział się “Auto Świat”. To oznacza, że dosłownie nic nie stoi już na przeszkodzie, by móc zacząć proces inwestycyjny związany z budową fabryki na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Informację tę potwierdziliśmy u samego źródła.

Fabryka będzie wybudowana w dwóch etapach. Dla etapu pierwszego powierzchnia zabudowy wyniesie 169 tys m2 a docelowa powierzchnia zabudowy dla etapu drugiego wyniesie 250 tys m2. Maksymalna roczna zdolność produkcyjna zakładu wyniesie 240 tys samochodów. Jaworzno to najdalej na wschód wysunięte miasto województwa śląskiego (na granicy z województwem małopolskim).

budowa fabryki izera

Wszystkie dotychczasowe zobowiązania wynikające z harmonogramu prac zostały spełnione w terminie. Mamy gotowy plan na następne etapy projektu. Oczywiście przed nami wciąż wiele wyzwań, ale najważniejsza, z punktu widzenia osiągania dalszych celów, jest teraz stabilność, także finansowa, oraz konsekwencja w działaniu. Przedsięwzięcia takie jak Izera są realizowane w perspektywie wieloletniej – skomentował Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland. Izera dostanie platformę Geely, jak elektryczny Smart czy przyszły SUV Volvo EX30. W połowie listopada spółka ElectroMobility Poland (EMP) podpisała umowę licencyjną z największą prywatną chińską grupą motoryzacyjną Zhejiang Geely Holding.

Izera pod naszą lupą. Dokąd “dojechał” polski samochód elektryczny?

Ciężko w ogóle mówić o zmianach, gdy sama budowa ma poważne opóźnienia – po siedmiu latach pojawił się ledwo grunt pod budowę fabryki. Sam premier niedawno wyrażał się o inwestycji krytycznie. Izera krok po Umarkets opinie: jak opłacalne jest pracować z brokerem i czy płaci zarobki kroku zmierza do produkcji seryjnej.

Niedawno projekt budowy fabryki samochodów elektrycznych Izera uzyskał decyzję środowiskową, wkrótce będzie miał pozwolenie na budowę. Mamy też pozytywny raport NIK na temat tej inwestycji, czekamy już tylko na decyzję Rządu Rzeczypospolitej i podpisanie umowy. Niestety, zegar tyka nieubłaganie i nie możemy nadal marnować czasu. Partner spółki EMP, firma Geely, zaczyna Chiny Travel Zapasy są silne kupić się niecierpliwić i może podjąć współpracę z innymi chętnymi krajami z Europy Zachodniej.

– Trzymamy się harmonogramu zaprezentowanego w listopadzie 2022 roku. Zakładamy, że pierwsze egzemplarze nowej Izery zjadą z linii produkcyjnych pod koniec 2025 roku by trafić do klientów w połowie 2026 roku – powiedział Tomaszek. – Nasze auta będą oferowane klientom w ramach “lekkiej” sieci opartej o sprzedaż w internecie, huby sprzedażowe zbliżone do obecnych salonów dilerskich a także concept story. Indeks trendów zatrudnienia USA wzrasta do 110,97 punktów we wrześniu Pop-up story umożliwią kontakt z marką klientom w mniejszych miastach. Oczywiście nad szczegółowymi rozwiązaniami nadal pracujemy, szukamy optymalnej formuły, dopasowanej do potrzeb klientów i do aktualnie obowiązujących trendów – przyznał przedstawiciel EMP. – Zakłady Geely są ultranowoczesne i w pełni zautomatyzowane.

Spółka ElectroMobility Poland właśnie dopięła swego i zdobyła grunt pod budowę fabryki samochodów w Jaworznie. Wiadomo już jaka firma wybuduje fabrykę Izery w Jaworznie. Przetarg na budowę fabryki Izery wygrała spółka akcyjna Mirbud – jeden z liderów branży budowlanej w Polsce, od ponad 30 lat specjalizujący się m.in.

Na rynek wprowadzono ją w wrześniu 2020 roku. – Prace te mają na celu przygotowanie gruntów o charakterze pokopalnianym i poprzemysłowym na potrzeby inwestycyjne celem aktywizacji gospodarczej regionu, a tym samym tworzenia nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Prace te realizowane są na podstawie stosownych pozwoleń, decyzji oraz uzgodnionego harmonogramu i z zachowaniem najwyższych standardów środowiskowych. Fabryka Izery jest jedną z szeregu inwestycji planowanych do realizacji na terenie objętym obecnymi działaniami przygotowawczymi – wskazali przedstwiciele spółki.

–Choćby dlatego, żeby konkurencja nie wiedziała jaka będzie strategia. Wewnętrznie pracujemy na złożeniu, że musimy zaoferować samochód, który będzie istotnie tańszy niż samochód o tych samych parametrach naszej konkurencji. Tak, by premia cenowa za wybór nowej marki była zachowana. Oczywiście tej przestrzeni na cenę Izery mamy trochę więcej, kiedy konkurencja podnosi ceny. Naturalnie będzie jej mniej kiedy rywale będą obniżać cenniki. Dbamy jednak o odpowiednią proporcję między ceną Izery, a samochodami innych marek – podkreślił.

Izera, fabryka w Jaworznie i platforma, czyli zaskakujący zwrot ws. polskiego auta

Mam jednak nadzieję, że wszystkie polityczne siły szybko uznają, że Fabryka Izery to projekt, którego powstanie będzie miało znaczenie nie tylko dla Jaworzna i jego mieszkańców. Jestem również przekonany, że odegra także ogromną, pozytywną rolę dla regionu i całego kraju. Decyzje będą podejmować politycy, dlatego potrzebuję Państwa wsparcia i pomocy, by przekonać ich, jak potrzebna naszemu miastu jest ta inwestycja. —tłumaczył w kwietniowej rozmowie z “Auto Światem” anonimowy informator z kręgów rządowych, wskazując na ogromną presję czasową.

O ile sam proces wydawania pozwolenia istotnie został przeprowadzony sprawnie, o tyle cały proces formalny związany z miejscem na budowę fabryki ciągnął się latami. Przypomnijmy, że od chwili ogłoszenia lokalizacji fabryki do chwili wydania pozwolenia na jej budowę minęło trzy i pół roku. EMP zakłada, że seryjna produkcja Izery na platformie Geely ruszy pod koniec 2025 roku. Wcześniej, bo w połowie 2024 roku będzie można zamówić polskie samochody elektryczne z limitowanej serii.